Minování na dálku – ženisté z Olomouce jsou pro spojence přínosem

1. úkolové uskupení Armády ČR Mnohonárodnostní bojové skupiny předsunutých sil NATO zahájilo svou činnost v Lotyšsku. Jednotka přináší do Pobaltí historicky poprvé schopnost minování na dálku. K jednotkám na slavnostním nástupu k předání operačního úkolu pozdravila a popřála mnoho úspěchů velvyslankyně ČR v Lotyšsku Jana Hynková.

„Minování na dálku je unikátní systém, který bude pro spojenecké jednotky v rámci mise posílené předsunuté přítomnosti velkým přínosem a jsem rád, že můžeme tímto systémem podpořit koaliční partnery,“ řekl ve svém projevu k jednotkám velitel nového úkolového uskupení kapitán Jan Kuthan. Podle velitele praporu podplukovníka Higginse byla spolupráce pro všechny spojence přínosná, končícím vojákům poděkoval.

Ženisté z Olomouce do Pobaltí přináší, v měřítku koaličních schopností, zcela unikátní schopnost. Hlavní nosný prvek – minový vrhač MV-3 – je schopen zřizovat výbušné zátarasy pomocí 122 mm kontejnerové střely na vzdálenost až 3000 metrů. „Jsme schopni zabránit pohybu protivníka nebo ho pomocí zátarasu navést do požadovaného směru a to vše netrvá déle než několik minut,“ uvedl příslušník mezinárodního ženijního koordinačního centra nadporučík M. S.

V průběhu prvních měsíců nasazení se jednotka zaměří na sladění postupů s koaličními partnery a to v pro ně zcela novém prostředí výcvikového prostoru Adazi, který poskytuje prostory pro maximální využití všech schopností.

Autor: Tomáš Melcr

Minový vrhač MV-3