Vidět a nebýt viděn. Lovci duchů lovili nepřátelské drony

Ve třech vojenských prostorech se uskutečnilo letošní největší cvičení průzkumných jednotek a specialistů elektronického boje. Do výcviku s názvem Ghost Hunters 2024 se zapojila tisícovka vojáků včetně stovky slovenských průzkumníků z Prešova. Cílem bylo zdokonalit schopnosti v oblasti zpravodajství, sledování a průzkumu a jednotky proto nasadily k pozorování simulovaného nepřítele veškerou techniku od bezpilotních prostředků, senzorů až po nejmodernější rušič STARKOM a pasivní systém DPET.

Neobvyklé svojí komplexností, počtem nasazených jednotek i škálou úkolů. Tak vypadalo cvičení Ghost Hunters pod velením 53. pluku průzkumu a elektronického boje, které se odehrávalo současně ve Vojenských újezdech Libavá, Hradiště a Březina.

„Na cvičení byla reálně nasazena jednotka ISR (zpravodajství, sledování, průzkum) se všemi prostředky, dále týmy hloubkového průzkumu, průzkumné skupiny, jednotky elektromagnetického boje s nejnovější technikou, bezpilotní prostředky a také naši partneři ze slovenského 65. prieskumného práporu Prešov,“ vypočítává podplukovník Gustav Lakoš, velitel 102. průzkumného praporu. Zasazení na třech různých místech po celé ČR umožnilo jednotkám procvičit spojení i na několik set kilometrovou vzdálenost.

Jednotky v poli poskytují klíčovou zpravodajskou podporu pro rozhodovací proces velitelů brigádních úkolových uskupení. „To v praxi znamená vyslání potřebných jednotek do operačního prostoru. Informace získané během operací jsou následně analyzovány specialisty, kteří vytvářejí zpravodajské produkty pro velitele i spojenecké jednotky. Laicky řešeno jsme procvičili oči a uši naší armády,“ vysvětluje podplukovník Michal Pírek, zástupce řídícího cvičení.

Protože ale moderní technologie ovlivňují bojiště víc než kdy dřív, kdysi neviditelní maskovaní vojáci jsou dnes lehce rozpoznatelní, jsou slyšet na kilometry daleko, a jsou tedy snadným cílem, je nutné všemi dostupnými prostředky snížit jejich stopu v terénu: Třeba tím, že se jednotka rozptýlí a neustálým pohybem nepřítele mate. Decentralizovaná a mobilní musí být samozřejmě i místa velení.

Proto byly pro vojáky připraveny maximálně realistické scénáře, které jednotkám umožnily otestovat schopnosti v pozorování a získávání dat – za pomoci pozemních, vzdušných i kybernetických sil. Nepřítele představovaly jednotky 7. mechanizované brigády, 13. dělostřeleckého a 15. ženijního pluku. Leteckou podporu poskytla 22. základna vrtulníkového letectva a kybernetické síly simulovaly reálné informační prostředí. „Jejich vzájemná souhra proměnila cvičení v multidisciplinární test, který odráží skutečné výzvy moderního bojiště,“ pochvaluje si Lakoš.

„Poprvé jsme v zahraničí nasadili elektronický boj. Věřím, že oboustranně to bylo velmi přínosné cvičení. Průzkumníkům sice nepřálo počasí, díky jejich vycvičenosti a připravenosti ale vše výborně zvládli,“ hodnotí kladně major Kras z 65. prieskumného práporu.

„Na cvičení jsme nasadili nejmodernější prostředky, jako je rušič STARKOM, pasivní sledovací systém DPET, proti nim termovize, rušení radiového signálu, drony. Nasazeni byli i letečtí návodčí, kteří na nepřátelskou jednotku naváděli letouny L-159. Byla to skutečná zkouška odolnosti a koordinace, kde se jednotky musely předvést v plném nasazení. Do budoucna bychom chtěli optimalizovat řízení jednotky ISR do jednoho speciálního vozidla a u zbytku minimalizovat rizika,“ zhodnotil výcvik podplukovník Gustav Lakoš.

Podle řídícího cvičení, plukovníka Petra Molinského, je Ghost Hunters, konané každé dva roky, ideální platformou pro testování schopností a spolupráci s aliančními partnery. „Získávání přesných a relevantních informací z bojiště hraje od nepaměti klíčovou roli, pro efektivní vedení bojové činnosti je proto nutné ji neustále zdokonalovat.“