OBRAZEM: Nové stíhačky Aero L-39NG pro armádní výcvik

Rok od zahájení sériové výroby předvedla společnost AERO Vodochody AEROSPACE představitelům státního podniku Ministerstva obrany první „engéčko“ , určené pro pardubické Centrum leteckého výcviku, ve vzduchu. „Letová ukázka prvního vyrobeného L-39NG pro LOM PRAHA s.p. potvrdila modernizační trendy leteckého výcviku v CLV Pardubice,“ komentoval událost ředitel státního podniku Jiří Protiva.

AERO dodá LOM PRAHA s.p. čtyři proudové cvičné letouny L-39NG s opcí na další čtyři stroje, včetně komplexního výcvikového systému. Součástí dodávky je mimo jiné úvodní výcvik pilotů a pozemního personálu, dále speciální a výšková výstroj, pozemní vybavení, včetně počáteční sady náhradních dílů, jakož i pozáruční podpora této výcvikové platformy.

„Jsem velmi rád, že jsme mohli zástupcům státního podniku LOM PRAHA předvést pro ně vyrobený letoun L-39NG ve vzduchu. První dva letouny bychom měli dodat již do konce tohoto roku a věříme, že další dva do poloviny roku 2025. Využití opce na další čtyři letouny by podle našich informací mělo nabídnout potřebnou kapacitu na výcvik pilotů naší armády v souvislosti s pořízením bojových letounů F-35 a také se záměrem LOM PRAHA cvičit piloty armád NATO v rámci programu NFTE (NATO Flight Training Europe). Letoun je komplexní a nákladově efektivní výcviková platforma, která je optimálním řešením pro základní a pokročilý výcvik budoucích stíhacích pilotů české armády, kteří budou využívat letoun páté generace F-35A Lightning II,“ uvedl Viktor Sotona, prezident a generální ředitel společnosti AERO Vodochody AEROSPACE.

Centrum leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA bude české cvičné letouny L-39NG využívat pro základní a pokročilý výcvik pilotů Vzdušných sil Armády ČR. Proto mezi významné nadcházející investice CLV patří výstavba zcela nového centra pozemního výcviku, jehož součástí je i hala s certifikovaným leteckým simulátorem letounu L-39NG (tzv. Full Mission Simulator). „V současné době již intenzivně připravujeme jak naši moderní infrastrukturu, tak špičkové technologie a zkušený personál na přechod na nové cvičné letouny L-39NG, abychom budoucím pilotům nabídli letecký a taktický simulovaný výcvik v té nejlepší kvalitě, jak tomu bylo vždy v průběhu dvou minulých dekád. Systém výcviku na L-39NG chceme koncipovat jako základní přípravu pilotů Armády ČR na letouny F-35. K tomu jsme již získali souhlas od společnosti Lockheed Martin, kdy je L-39NG považován za vhodnou platformu pro odbornou přípravu na létání s F-35,“ sdělil Jiří Protiva, ředitel státního podniku LOM PRAHA.

Předváděcí let letounu L-39NG pro LOM PRAHA se uskutečnil 12. června na továrním letišti ve Vodochodech, kdy piloti AERO předvedli zákazníkovi letuschopnost a připravenost letounu k provozu. Standardní program továrního záletu se uskutečnil již dříve. Jeho cílem je potvrdit funkce letounu, zejména motoru, letounových systémů, avioniky a dále řiditelnost a chování letounu ve všech fázích letu od vzletu přes akrobacii až po přistání. Zálet probíhá v rozsahu výšek od 0 do 8 500 metrů a rychlostí od pádové až po maximální (Machovo číslo 0,8 nebo 900 km/h). Tovární piloti AERO prokázali chování L-39NG v mezích jeho normální provozní obálky a potvrdili vysoký standard s ohledem na letové vlastnosti, avioniku a bezpečnost.