767 chemických útoků v březnu: Rusko nadále ignoruje Úmluvu o chemických zbraních

Navzdory tvrzením o úplném zničení chemických zbraní si agresorská země zachovává průmyslové kapacity pro jejich obnovu a výrobu.

Upozornil na to plukovník Valeriy Weber, zástupce vedoucího hlavního odboru odminování, civilní ochrany a bezpečnosti životního prostředí, během panelových diskusí na semináři o kriminalizaci chemických, bakteriologických, radiačních a jaderných trestných činů, který se konal v Kišiněvě (Moldavsko).

Zástupce MO dále účastníkům jednání připomněl, že jen v březnu 2025 zaznamenaly zpravodajské jednotky RCB sil podpory podle Generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny 767 případů použití munice s obsahem nebezpečných sloučenin ze strany agresora.

„Od února 2023 se používání nebezpečných chemikálií ze strany Rusů stalo systémovým, ignorují normy a závazky Úmluvy o zákazu vývoje, výroby, hromadění a použití chemických zbraní a o jejich ničení. Celkem bylo od té doby zaznamenáno 7730 takových trestných činů,“ zdůraznil Valerij Weber.

Účastníci semináře zaměřili zvláštní pozornost na normy mezinárodní a národní legislativy v oblasti odpovědnosti za trestné činy související se spácháním CBRN trestné činnosti. 

Na semináři ukrajinská delegace uvedla, že vyšetřování a potrestání ruských válečných zločinců je prioritou pro soudnictví a donucovací systém Ukrajiny.

Akce, financované Službou nástrojů zahraniční politiky (FPI) Evropské komise, se zúčastnili také zástupci generální prokuratury, ministerstva zahraničních věcí, Státní inspekce životního prostředí, Státní pohraniční stráže, Státní pohotovostní služby, Národní policie, Národní gardy, Státního inspektorátu jaderného dozoru Ukrajiny a dalších ústředních výkonných orgánů a institucí Ukrajiny.

Školení vedli specialisté z Meziregionálního institutu pro výzkum kriminality a spravedlnosti Organizace spojených národů (UNICRI), Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), Podpůrné výzkumné skupiny pro implementaci úmluvy o biologických zbraních (BWC), Mezinárodní asociace Prosecutors a nezávislé organizace VERTIC.