Přidejte se do registru dárců kostní dřeně jako vojáci AČR
Armáda České republiky spouští kampaň, která vyzývá příslušníky ozbrojených sil i širokou veřejnost k zápisu do registru dárců kostní dřeně. Impulsem se stal naléhavý případ jednoho z vojáků, který právě nyní potřebuje najít vhodného dárce. Kampaň, která opět vznikla pod hlavičkou projektu „VETERÁN VETERÁNOVI“, staví na klíčových hodnotách vojenské služby – soudržnosti a ochotě pomáhat. Kampaň tak usiluje o to, aby hodnoty vojenské soudržnosti a pomoci oslovily i širokou veřejnost.
„Já už se kvůli svému věku registrovat nemůžu. Kdybych ale mohl, udělal bych to. Pokud můžete, běžte alespoň vy,“ apeluje na vojáky i sledující armádních sociálních sítí náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka v úvodním videu.
Kampaň je založena na myšlence: nepotřebujeme znát jeho jméno, hodnost, ani vědět, kde slouží. Stačí vědět, že je jedním z nás. Je to někdo, kdo byl vždy připraven pomoci druhým, a teď je na nás, abychom mu pomoc vrátili.
Jejím cílem není jen pomoci konkrétnímu vojákovi, ale i snaha otevřít veřejnosti oči a ukázat, že darování kostní dřeně může znamenat druhou šanci na život pro ty, kteří ji zoufale potřebují. Kampaň připomíná, že do této situace se může dostat kdokoliv – kolega, přítel, nebo někdo z našich blízkých.
„Armáda nikdy nestála stranou, když šlo o pomoc druhým – a neudělá to ani teď. Věřím, že každý z nás má v sobě kus ochoty udělat správnou věc. Viděl jsem to už mnohokrát,“ říká vrchní praporčík Armády ČR štábní praporčík Peter Smik.
Do konce léta je naplánováno téměř 30 zastávek, během nichž se můžou vojáci zapsat do registru přímo u vojenských útvarů, tedy v místě výkonu jejich služby. I pokud se vhodný dárce najde dříve, kampaň bude pokračovat – registr totiž potřebuje nové dárce neustále.
„Za navázání spolupráce s Armádou České republiky jsme velmi vděční. Věříme, že díky této iniciativě oslovíme nové dárce kostní dřeně a rozšíříme náš registr. Na organizaci náborových akcí, které se budou konat v jednotlivých útvarech po celé republice, se bude podílet přibližně deset našich dobrovolníků a členů spřátelené Alma Mater. Doufáme, že tato spolupráce bude dlouhodobá a přínosná pro obě strany,“ pochvaluje si Marie Kuříková, vedoucí registru dárců krvetvorných buněk IKEM.
Mezi inspirativní příběhy, které se stanou součástí kampaně, patří i osud šestnáctiletého Jirky – studenta vojenské střední školy v Moravské Třebové. Ten se díky spolku Avalone dočkal vhodného dárce. Transplantace mu zachránila život a Jirka se postupně vrací zpět nejen do běžného života, ale brzy i k vojenskému výcviku, který byl jeho snem.
„Každý nalezený dárce je skutečný malý zázrak. Kompatibilita mezi dárcem a pacientem je vzácná a často velmi těžko dosažitelná. I proto je tak důležité rozšiřovat registr o nové zájemce. Příběhy jako Jirkův nebo Madlenčin nám připomínají, že zápis do registru může doslova znamenat šanci na nový život,“ uvedla zástupkyně spolku Ivana Nikitinská.
Zápis do registru je jednoduchý, neinvazivní a bezplatný. Zapsat se může každý zdravý člověk ve věku 18–40 let. Odběr se provádí výtěrem z dutiny ústní. V případě shody s pacientem je dárce kontaktován a teprve poté se rozhoduje, zda a jakou formou bude dřeň darovat.
- Veřejnost se může zapojit prostřednictvím webu https://pali.avalone.cz/kostni-dřen, nebo přímo na stránkách jednotlivých registrů – Daruj život – Český registr dárců krvetvorných buněk Praha a Kostnidren.cz – Český národní registr dárců dřeně.