Locked Shields 2025: Rakousko úspěšně zvládlo největší cvičení kybernetické obrany na světě

V uplynulých dnech proběhlo největší a nejnáročnější cvičení kybernetické obrany na světě s názvem „Locked Shields“. Organizovalo ji Centrum excelence pro kooperativní kybernetickou obranu (CCDCOE) v estonském Tallinnu. Tohoto cvičení, které zároveň oslavilo své 15. výročí, se zúčastnilo více než 4 000 účastníků ze 41 zemí. Mezinárodní účastníci byli rozděleni do 17 takzvaných „modrých týmů“, které proti sobě soupeřily v bodovém žebříčku.

Vztah ke geopolitickým výzvám

Scénáře cvičení vycházely z aktuálních geopolitických výzev a zaměřovaly se na fiktivní konflikt mezi státy Berylia a Crimsonia. Důraz byl kladen na životně důležité služby, jako jsou dodávky elektřiny, vody a infrastruktura 5G, a také na vojenské systémy pro protivzdušnou obranu a taktickou komunikaci.

Realistická kybernetická obrana

„Locked Shields“ poskytlo vysoce realistické prostředí pro scénáře cvičení, v nichž musely národní a mezinárodní týmy kybernetické obrany bránit civilní i vojenské IT systémy a kritickou infrastrukturu před více než 8 000 koordinovanými kybernetickými útoky. Virtualizované systémy byly cílem „červených týmů“, aby vyhodnotily rychlost reakce a adaptabilitu „obránců“.

Strategické výzvy v informačním prostoru

Kromě technických výzev museli účastníci činit strategická rozhodnutí pod velkým časovým tlakem a brát v úvahu právní, komunikační a politické aspekty. Zvláštní pozornost byla věnována řešení incidentů v informačním prostředí – například na sociálních sítích – a také právnímu posouzení kybernetických incidentů. Ústřední součástí cvičení byla také forenzní analýza pro vyšetřování kybernetických incidentů a reakci na ně. Mezi speciální inovace programu Locked Shields 2025 patřila přepracovaná komunikační platforma, která podporovala krizovou komunikaci a informační práci.

Silná účast Rakouska v Blue Team 14

Rakousko se cvičení aktivně zúčastnilo s vysoce kvalifikovaným týmem v rámci Blue Team 14, kterého podporovalo 35 expertů z Nizozemska a šest členů Vermontské národní gardy (USA). Rakouský tým byl doplněn o 40 specialistů z oblasti kritické infrastruktury. Za zmínku stojí, že tým vedený Rakouskem dosáhl vynikajícího druhého místa v individuálním žebříčku v oblasti strategické komunikace (StratCom).