Generální tajemník zdůrazňuje, jak spojenci zintenzivňují svou činnost před zasedáním ministrů zahraničí ve Švédsku
Ministři zahraničí NATO se sejdou v Helsingborgu, aby dokončili přípravy na summit v Ankaře. Generální tajemník NATO Mark Rutte před setkáním v Bruselu zdůraznil potřebu splnit závazky učiněné na summitu v Haagu v loňském roce, kde se spojenci zavázali zvýšit výdaje na obranu na 5 % HDP do roku 2035.
„Otázkou už není, zda musíme udělat více. Otázkou je, jak rychle dokáží spojenci proměnit závazky ve schopnosti,“ řekl a vyzval k stálému a trvalému zvyšování investic a „důvěryhodné cestě“ k jejich realizaci. Spojenci musí zvýšit výrobu obranného průmyslu na obou stranách Atlantiku a posílit válečné schopnosti, dodal.
Generální tajemník zdůraznil, že posun v rovnováze odpovědností v rámci Aliance je součástí zajištění toho, aby NATO zůstalo připraveno. Poznamenal, že Evropa a Kanada více investují a přebírají větší odpovědnost za konvenční obranu. Poznamenal, že tento vývoj se odráží i ve velitelské struktuře NATO, kde Evropa povede všechna tři velitelství společných sil, zatímco Spojené státy povedou velitelství tří složek – a přispějí tak k silnější a udržitelnější transatlantické alianci. „Budeme i nadále svědky této transformace k silnější Evropě v silnějším NATO: NATO 3.0,“ uvedl pan Rutte.
Další prioritou summitu v Ankaře je pokračující podpora Ukrajiny ze strany NATO. Ve čtvrtek se ministrů zahraničí v Helsingborgu připojí ukrajinský ministr zahraničí Andrii Sybiha, aby projednali, jak zajistit, aby podpora Ukrajině zůstala dlouhodobě značná, udržitelná a předvídatelná.
Generální tajemník Rutte na závěr zopakoval, že ústředním tématem setkání v Helsingborgu bude realizace cílů: „Dosažení našich cílů v oblasti odstrašování a obrany, silnějšího a spravedlivějšího NATO, poskytnutí podpory Ukrajině a v konečném důsledku bezpečnost jedné miliardy lidí v celé Alianci.“
