Polská armáda otestovala BVP Borsuk, potřebuje jich nejméně 1000

Polsko nyní dává do modernizace své armády miliardy dolarů. Objednává techniku nejen z USA, ale i z Koreje. Jde o tanky, či moderní stíhačky. Prim však hraje i domácí, obranný průmysl, který představitelům vlády předvedl BVP Borsuk (Jezevec). Ten by se měl v blízké budoucnosti stát pilířem mechanizovaných brigád.

„Tato nová vozidla se musí odlišovat tím, že jsou tím nejkvalitnějším vybavením, oproti staré technice, která dávno patří do muzea. Dbáme i na interoperabilitu se spojenci, není proto náhodou, že vedle testovaného bojového obrněného vozidla Borsuk stojí BVP Bradley,“ uvedl Mariusz Błaszczak, místopředseda vlády, ministr Národní obrany při setkání s vojáky na cvičišti v Orzyszi a dále dodal: „V příštím roce předpokládám, že po úspěšném dokončení testů podepíšeme rámcovou smlouvu s polskou Armaments Group a Huta Stalowa Wola na sériovou výrobu Borsuk IFV. Potřeby polské armády jsou velké. Výrazně přesahují tisíc kusů, půjde tedy o jeden z největších kontraktů uzavřených s polským obranným průmyslem. Jsem rád, že se BVP testují právě tady v severovýchodním Polsku. V budoucnu půjdou k 16. mechanizované divizi, nejprve k 15. mechanizované brigádě, dodal Błaszczak.

V rámci modernizace techniky bude „Jezevec, tedy Borsuk“ vedle tanků K2 objednaných z Jižní Koreje základním vybavením 15. mechanizované brigády. Navíc v příštím roce dostane 18. mechanizovaná divize moderní tanky Abrams. Polský, obranný rozpočet počítá vpříštím roce s 3 % HDP na obranu a další finance bude čerpat z Fondu na podporu ozbrojených sil.

Polsko v otázkách modernizace jedná opravdu velice rychle, z čehož by si mohla vzít příklad i Česká republika. Tragikomické testování BVP, které se poprvé dokonce nazvalo marketingovým průzkumem, se táhne řadu let. Nyní je ministryně obrany Jana Černochová pověřena jednáním se Švédskem ve formátu vláda – vláda, přičemž cílem je pořízení BVP CV-90, které bylo dle ohlasů z testů nejlepší variantou. Naopak, zaznívají ale i hlasy, pokud chceme mít nejmodernější letectvo, v podobě F-35, proč pořizujeme pásová bojová vozidla pěchoty, která se počátkem vývoje datují do sedmdesátých let.

___

Borsuk je postaven na univerzální modulární pásové platformě s dálkově ovládaným věžovým systémem ZSSW-30, který bude použit i v nových Rosomacích. Věž je vyzbrojena 30mm kanónem a protitankovými řízenými střelami. Vozidlo s využitím palubních zbraňových systémů má schopnost bojovat s pěchotou, obrněnými vozidly, vzdušnými cíli a neutralizovat mnoho dalších hrozeb. Jeho maximální rychlost na zpevněných cestách je 65 km/h, přičemž dokáže plavat maximální rychlostí až 8 km/h. Hmotnost v základní variantě je 28 tun.

Za projekt je odpovědné konsorcium pod vedením Huta Stalowa Wola SA, jehož součástí jsou: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechaniczne OBRUM Sp. z o. o., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne SA, ROSOMAK SA, Wojskowe Zakłady Elektroniczne SA, Vojenská technická univerzita, Vojenský institut pancéřování a automobilové techniky a Varšavská technická univerzita.

Zdroj: Ministerstvo obrany Polska

Foto: Flickr MO Polska – Leszek Chemperek/CO MON